Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon

Wzory dowodów rejestracyjnych na terenie UE

Każdy, kto chce sprowadzić samochód z terenów UE, musi przy jego zakupie odebrać od właściciela stosowne dokumenty. Mało tego, musimy mieć pewność, że są to dokumenty oryginalne i stwierdzające prawdziwe dane. Poniżej zamieszczamy wzory dokumentów rejestracyjnych z różnych krajów UE wraz z krótkim omówieniem.

 

Niemiecki dowód rejestracyjny

Wzór Niemieckiego dowodu rejestracyjnego- Duży BriefWzór Niemieckiego dowodu rejestracyjnego- mały briefW Niemczech obowiązują dwa rodzaje dowodów rejestracyjnych, są to mały i duży brief. Duży brief, czyli dokument DEU-GO-02001 ma szerokość 210 mm i wysokość 304 mm. Opatrzony jest on znakiem wodnym, wykonanym w technice nanoszenia środka kryjącego. Dokument posiada nadruk fluoryzujący, który widoczny jest w oświetleniu UV. Mały brief natomiast, czyli dokument DEU-GO-01001, ma szerokość 210 mm i wysokość 106 mm. Składa się jakoby z 6 stron (tak jak polskie dowody rejestracyjne). Awers z danymi personalnymi opatrzony jest znakiem wodnym, natomiast rewers elementem optycznie zmiennym. Element ten w zależności od położenia dokument może pokazywać orła, literę „D”, 12 gwiazd lub sześciokąt.

 

 

 

 

Czeski dowód rejestracyjny

Wzór Czeskiech dowodu rejestracyjnego - duży briefWzór Czeskiego dowodu rejestracyjnego- mały brief

Czeski dowód rejestracyjny składa się z dwóch części. Podręczny dowód ma postać zalaminowanej karty, natomiast druga część to żółty dokument opatrzony niebieskimi nadrukami. Duży dowód posiada w górnej części element optycznie zmienny, a także symbol dwóch zielonych listków oraz znak wodny. Na awersie małego dowodu w prawym, górnym rogu widzimy znak z oznaczeniem „CZ”, natomiast lewy dolny róg to ułożone naprzemiennie dwa zielone listki (tak jak w dużym dowodzie).

 

 

 

 

 

Francuski dowód rejestracyjny

 

Dokument rejestracyjny we Francji to FRA-GO-04001. Składany dowód rejestracyjny posiada na awersie dane personalne i zabezpieczającą nić o powtarzającej się treści „REPUBLIQUE FRANCAISE”. Ponadto dokument zawiera jeszcze znak wodny, a także element optycznie zmienny (OVD). Zmiana kąta patrzenia powoduje, że uwidacznia nam się na nim kula ziemska, samochód lub mapa Francji. Ponadto niektóre rubryki w dowodzie posiadają fluoryzacyjny nadruk widoczny w świetle ultrafioletowym. Na awersie każdego dowodu znajduje się jeszcze sucha pieczęć, która wskazuje rok rejestracji pojazdu. Rewers zawiera natomiast fluoryzującą nić w kolorach białym, czerwonym i niebieskim.

 

Holenderski dowód rejestracyjny

 

Holenderski dowód to NLD-GO-01001. Dokument ten jest w postaci karty o wymiarach 86x54 mm. Na awersie oprócz danych personalnych znajduje się zabezpieczenie widoczne w promieniach UV. Przedstawia ono krzywą, zieloną linię przypominającą drogę. Mamy tutaj też zmienny optycznie element, który pokazuje jadące samochody, których reflektory oświetlają pobocze. Karta zawiera również okienko z symbolem zielonej strzałki na niebieskim tle. Struktura ta sprawia wrażenie, jakoby paski kolorów się poruszały. Na boku dowód rejestracyjny posiada jeszcze napis „RDW KENTEKENBEWIJS” oraz wyczuwalne pod palcami tłoczenie. Na awersie dowodu znajduje się 6 poziomych belek, które widać w ultrafiolecie, a także symbol liścia, który zmienia kolor z zielonego na złoty w zależności od kąta patrzenia.

 

 

 

Belgijski dowód rejestracyjny

Wzór dowodu rejestracyjnego- Belgia Wzór dowodu rejestracyjnego Belgia str 2

Dowody belgijskie mają postać jednej karty o szerokości 210 mm i wysokości 295 mm. Na awersie mamy znak wodny i zabezpieczenie wykonane metodą druku irysowego. Dodatkowo dokument posiada także dane biometryczne w postaci mozaikowego kodu. Cały dowód pokryty jest ponadto nićmi fluoryzującymi, które widoczne są w ultrafiolecie. Rewers belgijskiego dowodu rejestracyjnego zawiera powtarzające się godło państwowe widoczne w ultrafiolecie, a także znak dwunastu gwiazd otaczających literę B i zalakierowany element w kształcie fali.

 

 

 

 

 

 

Każdy z dowodów ma swoje znaki szczególne, a ich oryginalność można łatwo sprawdzić, porównując odebrany dokument ze wzorami oryginalnych dokumentów. Jeżeli jakakolwiek część dowodu różni się od poglądowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to sfałszowany dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji należy jego oryginalność sprawdzić na drodze prawnej, żeby nie okazało się, iż kupiliśmy auto nielegalnie.