Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon

Jeździsz do Belgii? Uważaj na nowy podatek drogowy Viapass!

Transport aut osobowych na lawecie powyżej 3,5 tony.

 

 

 

Kierowców pojazdów ciężarowych, kursujących do Belgii czeka niemiła niespodzianka. 1 kwietnia 2016 roku został wprowadzony nowy podatek drogowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to również kierowców autolawet, lawet i pomocy drogowej. Opłata ma zastąpić dotychczas obowiązujący system eurowiniet.

 

 

 

Viapass zamiast eurowiniet – co to oznacza?

Od 1 kwietnia 2016 roku kierowcy podróżujący po belgijskich autostradach i niektórych drogach lokalnych, są zobowiązani do wyposażenia pojazdów w urządzenia pokładowe, automatycznie naliczające opłaty. Urządzenia te zastąpią dotychczasowe eurowiniety. Ponadto obowiązek uiszczania opłaty został rozszerzony i obowiązuje pojazdy od 3,5 t, a nie tak jak to było wcześniej od 12 t. Warto pamiętać o tym, że w pozostałych krajach Holandii, Luksemburgu, Szwecji i Danii nadal obowiązują dotychczasowe zasady.

 

Rozszerzenie opłat na pojazdy o dmc powyżej 3,5 t skutkuje tym, że nawet osoby, które nie jeżdżą zawodowo, muszą pamiętać o wyposażeniu się w urządzenie pokładowe, np. osoby wypożyczające lawetę lub autolawetę. Obecnie także pomoc drogowa jest zobowiązana do uiszczenia tego podatku. Aktualna tabela opłat znajduje się pod tym adresem: viapass.be/en/downloads/

 

Nowy system ma na celu poprawę stanu dróg i zwiększenie przychodów, koniecznych do ulepszenia infrastruktury drogowej, ponadto poprawi optymalizację wykorzystania dróg przez pojazdy ciężarowe. Opłatami będą objęte autostrady i drogi krajowe w regionach: Flamandzkim, Stołecznym Brukseli i Walońskim.

 

Wysokość opłaty drogowej będzie uzależniona od:

  • Przejechanego dystansu
  • Masy całkowitej pojazdy
  • Klasy emisji spalin
  • Regionu

 

Jak pobierana będzie opłata Viapass?

Ważną informacją jest to, że opłata Viapass będzie obowiązywała tylko na belgijskich autostradach i niektórych drogach lokalnych. W pozostałych państwach tzw. Beneluxu nadal obowiązują eurowiniety na wcześniejszych zasadach. Kierowca pojazdy o dmc powyżej 3,5 tony zobowiązany będzie do wyposażenia samochodu w urządzenie pokładowe. Podczas poruszania się po drogach objętych opłatą urządzenie musi być aktywne. Wysokość taryfy kalkulowana jest na podstawie ilości przejechanych kilometrów (GPS), wagi pojazdu, typu drogi, regionu, a także klasy emisji spalin wg norm europejskich. Kierowcy, którzy nie będą stosowali się do przepisów, mogą zostać poddani kontroli i ukarani grzywną.

 

Co to wszystko oznacza dla naszych klientów?

Jeśli interesuje Cię laweta Wrocław i zamierzasz poruszać się po belgijskich drogach, musisz zaopatrzyć się w urządzenie do naliczania opłat Viapass, w przeciwnym razie może czekać Cię niemiła niespodzianka podczas kontroli. W naszej wypożyczalni autolawet i lawet Wrocław oferujemy bardzo korzystne warunki wynajmu, a także zapewniamy pomoc drogową przez 24 godziny na dobę. Na bieżąco informujemy również o istotnych zmianach w prawie drogowym, związanym z naszą działalnością. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i pamiętajcie o nowych przepisach!

 

Położenie

Wypożyczalnia Autolawet i Lawet Wrocław
Wrocław, Gruszowa 4 Wrocław
Polska
PL